Feng-šuej

Feng-šuej - nauka o harmonii

Krystal Feng-šuej

Feng-šuej je prastaré čínské učení o vztahu člověka a prostoru, o proudění energií. Lidé v Říši středu věřili, že naše Země je dýchající organismus a disponuje životní energií, která jím proudí a reguluje jeho funkce a reakce.

 

Energie čchi

Energie čchi je základem veškeré čínské filozofie. Je to dech života všech a všeho. Pokud tato energie nemůže volně proudit, například kvůli nezdravému způsobu života, škodlivým vlivům z okolí nebo kvůli neustálé duševní a tělesné zátěži, dochází k zablokování energetického systému. Následkem je buď přebytek nebo nedostatek energie. Tento stav vycítíme pocitem napětí nebo bolestmi, pocitem prázdnoty až vysílení. I prostředí, kde bydlíme nebo pracujeme nás může posilovat, ale zároveň oslabovat. Učení Feng-šuej nabízí konkrétní prostředky, jak si prostředí kolem nás přetvořit tak, aby k nám odevšad proudila životní energie.

 

Jin a jang

Protiklady. Mužský a ženský. Levá a pravá mozková hemisféra. Noc a den. Horko a chlad. Čínská filozofie vždy hledá rovnováhu mezi protipóly. Jang představuje horký a světlý mužský princip, jin symbolizuje chlad a noc, ženský princip. Pozitivní síly (jang) a negativní síly (jin) ale nepředstavují dobro a zlo, spíše něco jako kladný a záporný pól elektrického proudu. Ve Feng-šuej je kladen důraz na rovnováhu mezi jin a jang v prostoru a také na využití jednotlivých místností. 

Jin: Země, Měsíc, zima, kulatý, oválný, ženský, uvnitř, noc, klid, nehybnost, stín, intuice, hloubka, chlad, dole
Jang: Slunce, nebe, léto, špičatý, mužský, venku, den, činnost, pohyb, světlo, vědění, výška, žár, nahoře

Vhodná energetická kvalita se odvíjí vždy od toho, k čemu místnost používáme. Ložnice by měla vyzařovat klid, pracovna naopak svěžest a dynamiku. V harmonickém prostředí by vždy měl být vyvážený poměr jin a jang. 

 

Pětice elementů

Životní energie čchi může proudit nahoru, dolů, rovnoběžně, zvenčí do středu nebo ze středu ven. Každý z elementů se vztahuje k určitým tvarům, barvám, pocitům. Když jsou všechny elementy v rovnováze, vyživují se navzájem. Tento cyklus se nazývá tvoření. Pokud je harmonie elementů narušena, například jeden element je silnější než ostatní, cyklus tvoření nepokračuje.

Dřevo: zelená barva, tvary vzpřímené, vysoké, válcové, dřevo, proutěné předměty, korek, bambus, orientace na východ, jaro, časně ráno, vyživuje oheň (spalováním)   a je vyživován vodou (jako elementem růstu)

Oheň: červená barva, špičaté, hranaté, trojúhelníkové tvary, orientace na jih, léto, poledne, umělá kůže, plast, svíčky, lampy, otevřená ohniště, vyživuje zemi (popelem), je vyživován dřevem (palivem)

Země: barva žlutá, hnědá, béžová, obdélníkové, čtvercové a ploché tvary, orientace ve středu, v centru, terakota, keramika, porcelán, ploché předměty, vyživuje kov (jeho vytvářením) a je vyživován ohněm (popelem)

Kov: barva bílá, stříbrná, šedá a zlatá, kulaté, oválné tvary, orientace na západ, zlato, stříbro, měď, mosaz, železo, kovářské výrobky, kulaté rámy obrazů, vyživuje vodu (zkapalněním) a je vyživován zemí (která ho vytváří)

Voda: modrá, tmavě modrá, černá, nepravidelné, vodorovné tvary, vlnovky, orientace na sever, materiál sklo, fontánky, vodotrysky, akvária, skleněné stolky, skleněné vitríny, vyživuje dřevo (umožňuje růst) a je vyživován kovem

Při práci s elementy platí, že nejprve působíme my na byt, teprve pak působí byt na nás. Elementy, které ztělesňují nás a naše okolí, mají vliv na všechny oblasti života.